top of page

Održan Okrugli sto o upotrebi duvanskih prozvoda i mjerama politika ograničenja pušenja

 

Institut za socio-ekonomske analize (ISEA) je, 25. novembra 2020. godine, organizovao Okrugli sto na temu "Istraživanje o upotrebi duvanskih proizvoda i mjerama politike ograničenja pušenja u Crnoj Gori", koji je, zbog ukupne situacije sa virusom Covid-19, održan online putem.

 

NVO ISEA je od 2018. godine angažovana na regionalnom projektu, u koji su uključene zemlje Zapadnog Balkana, a čiji je cilj istraživanja u prethodne 3 godine bio analiza uticaja povećanja akciza na cijenu i tražnju za duvanskim proizvodima. Nosilac projekta je Institut ekonomskih nauka iz Beograda, a projekat se radi u saradnji sa Univerzitetom iz Čikaga i Bloomberg Initiative To Reduce Tobacco.

 

Tokom 2020. godine, istraživanje je podrazumijevalo analizu podataka ankete o upotrebi duvanskih proizvoda u Crnoj Gori (anketa je sprovedena u drugoj polovini 2019. godine), a njime je bilo obuhvaćeno ukupno 1000 punoljetnih ispitanika. Tako su članovi ISEA tima na Okruglom stolu predstavili glavne nalaze vezane za upotrebu duvanskih proizvoda u Crnoj Gori, po različitim socio-demografskim grupama (prevalencu, inicijaciju, intenzitet pušenja). Posebno su prezentirani ekonomksi aspekti, koji podrazumijevaju izdatke pušača na duvanske proizvode. Predmet analize, koji je takođe prikazan na Okruglom stolu, su efekti primjene mjera  smanjenja i ograničenja pušenja na upotrebu duvana u Crnoj Gori (prevencija i odvikavanje, izloženost duvanskom dimu i promocija duvanskih proizvoda).

 

"Istraživanje je pokazalo da je prevalenca pušenja u Crnoj Gori i dalje veoma velika, i iznosi 40,4%, sa sličnim procentima za muškarce i žene (40,2%, odnosno 40,7%). I intenzitet pušenja je visok, što potvrđuje činjenica da je broj cigareta koji se, u prosjeku, dnevno knuzumira 19,7. Izloženost pasivnom pušenju je veoma prisutna, kako na poslu, tako i u kućnom ambijentu. Možda postoji i nerazumijevanje štetnosti pasivnog pušenja, jer 4 od 5 ispitanih nepušača dozvoljava pušenje u svojoj kući, a samo njih 2 od 5 smatra da nisu izloženi ovoj vrsti pušenja. Ohrabruje da kontrolne politike upotrebe duvanskih proizvoda imaju podršku javnosti, jer 50% ispitanika podržava mjere predviđene politikama. Ovo su samo ključni rezultati istraživanja, a pozivamo sve zainteresovane da na našem sajtu preuzmu cjelokupno istraživanje i upoznaju se sa ostalim podacima (iseamne.com)", saopšteno je iz ISEA-e.

 

Na Okruglom stolu su prisustvovali svi važni subjekti, čije je djelovanje vezano za politiku oporezivanja duvana i ostalih mjera vezanih za potrošnju duvana u Crnoj Gori (Ministarstvo finansija, Agencija za duvan, MONSTAT, civilni sektor), kao i predstavnici Instituta ekonomskih nauka iz Beograda, koji su regionalni koordinatori projekta. Nakon predstavljenih rezultata, učesnici su se u diskusiji složili da su ovakva istraživanja veoma korisna, jer daju osnov za djelovanje i donošenje politika i strategija, zasnovanih na činjenicama. Dali su i preporuke za naredna istraživanja, i dogovorili zajednički rad na realizaciji istih. Svi su se saglasili oko preporuka za dalje djelovanje. One se odnose na potrebu postepenog povećanja cijena, kroz odgovarajuću akciznu politiku. Važno je i sistemsko praćenje donešenih politika, kako bi njihova impementacija bila učinkovitija. Posebno je značajno o štetnosti pušenja edukovati mlađe ciljne grupe, ali i organizovati medijske kampanje o podizanju svijesti.

2.png
5.jpg

Okrugli sto na temu

"Unaprjeđenje akcizne politike u Crnoj Gori"

Institut za socio-ekonomske analize je 2. decembra organizovao Okrugli sto na temu Unaprjeđenje akcizne politike u Crnoj Gori – upotreba duvanskih proizvoda po dohodovnim grupama.

Na okruglom stolu je predstavljeno istraživanje koje se fokusiralo na osjetljivost potrošnje i prevalencije na promjene cijena cigareta. Prikazana je i analiza upotrebe duvanskih proizvoda prema socio-ekonomskom statusu domaćinstava. Cilj istraživanja bio je da se fokusira ne samo na osjetljivost potrošnje na promjene cijena cigareta, već i da se procijeni elastičnost prevalencije, pokazuju podaci Ankete o potrošnji domaćinstava. Štaviše, analizu se sprovela među različitim dohodovnim grupama kako bi se ponašanje pušenja u domaćinstvima procijenilo prema socio-ekonomskom statusu.

Učesnici okruglog stola su bili predstavnici Ministarstva finansija, Ministarstva zdravlja, Instituta za javno zdravlje, MONSTAT-a, Crnogorskog društva za borbu protiv raka i Crvenog krsta Crne Gore. 

Okrugli sto 1.jpg
Skoplje 5.jpg

Održana 8. Evropska konferencija na temu

"Duvan ili zdravlje"

Osma evropska konferencija na temu "Duvan ili zdravlje" organizovana je u Berlinu u Njemačkoj, od 19. do 22. februara 2020. godine.

 

Više od četiri stotine prisutnih učestvovalo je u ovom događaju. Učesnici su bili stručnjaci za kontrolu duvana, istraživači i kreatori politika, uglavnom iz evropskog regiona i šire. Cilj ove konferencije bio je širenje visokokvalitetnih rezultata istraživanja i rezultata politika o različitim mjerama za kontrolu duvana i njihovoj primjeni u regionu.

 

Na konferenciji su učestvovali predstavnici svakog projektnog tima: Univerzitet Ilinois u Čikagu, Institut ekonomskih nauka, Institut za socijalno-ekonomske analize, Analitika, Univerzitet u Banjoj Luci, Associates Development Solution, Democraci Plus. Svaki tim je predstavio svoja glavna saznanja o elastičnosti cijena i dohotka duvana, kao i trenutne politike kontrole duvana.

Održana druga regionalna konferencija o ekonomiji duvana u Jugoistočnoj Evropi

Održana druga regionalna konferencija o ekonomiji duvana u Jugoistočnoj Evropi

Druga regionalna konferencija o ekonomiji duvana u Jugoistočnoj Evropi ( II Regional Policy Dialogue on Tobacco Economics in Southeastern Europe) je održana u Skoplju, 12-13, decembra 2019. godine.

Na konferenciji je ISEA tim prezentovao rezultate istraživanja o akciznoj politici i upotrebi duvanskih proizvoda u Crnoj Gori. 

Tokom konferencije su članovi tima diskutovali o glavnim rezultatima istraživanja za 2019. godinu i finalizaciji nacionalnih ključnih poruka, kao i o regionalnom izvještaju koji će biti predstavljen na događaju posvećenom dijalogu o politikama. Dio diskusije su bile i ključne poruke za donosioce odluka i preporuke za akcizne politike.

Učesnici konferencije su bili regionalni timovi Tobaccotxation projekta i ključni stakeholder-i u ovoj oblasti.

Skoplje 1.jpg

© 2020 by ISEA All right reserved

bottom of page