top of page

Upotreba i oporezivanje alkohola u
Crnoj Gori

ISEA realizuje projekat „Upotreba i oporezivanje alkohola u Crnoj Gori" od februara 2023. do marta 2024. godine, podržan kroz RESET grantove usmjerene na politike koje se odnose na alkohol.

RESET Alcohol je globalna inicijativa posvećena smanjenju zdravstvenih, ekonomskih i društvenih štetnih posljedica konzumiranja alkohola. Inicijativa ima za cilj stvaranje partnerstava između vlada, organizacija civilnog društva, institucija i konzorcijuma globalnih organizacija posvećenih javnom zdravlju i politici alkohola. RESET Alcohol vodi Vital Strategies, ​​u saradnji sa Movendi International, Tobacconomics timom sa Univerziteta Ilinois u Čikagu, Globalnom alijansom za politiku alkohola, NCD Alijansom i Svjetskom zdravstvenom organizacijom.

Glavni cilj projekta je jačanje dijaloga o politikama zasnovanim na istraživanju i dokazima o unapređenju sistema oporezivanja alkohola, što će rezultirati jasnim i dostupnim političkim odgovorima za smanjenje potrošnje, rasprostranjenosti i ekonomskih troškova štetne upotrebe alkohola. Jedan od glavnih ciljeva je da se daju jasne preporuke kreatorima politike za poboljšanje sistema politike oporezivanja alkohola na osnovu studije koja sistematski ispituje okvir politike poreza na alkohol u zemlji. Drugi cilj je da se obezbijede dokazi o osjetljivosti tražnje za alkoholom na promjene cijena i prihoda (cjenovna i dohodovna elastičnost) kao važan input za kreiranje relevantnih poreskih i zdravstvenih politika u saradnji sa kreatorima politika.

Alcohol use in Montenegro, Policy brief

Economics of Alcohol and Alcohol Taxation, National study Montenegro, report

Price and Income Elasticity of Demand for Alcohol Products in Montenegro, report

Održan okrugli sto na temu

Upotreba alkohola u
Crnoj Gori

slika 3.jpg

Događaj je okupio predstavnike relevantnih institucija i civilnog sektora koji se u okviru svog rada bave temom upotrebe alkohola, pa je ovo bila prilika da se predstave ISEA istraživanja, ali i da se problem upotrebe alkohola u Crnoj Gori analizira iz različitih uglova i da se donesu zajednički zaključci i preporuke za donosioce odluka, koje mogu biti korisne za unaprjeđenje rada na smanjenju upotrebe alkohola. Ovaj susret je omogućio i da se razmijene relevantne informacije među stejkholderima i da se poboljša njihova saradnja.

U okviru uvodnog dijela su se prisutnima kao panelisti obratili dr Ivana Živković iz Ministarstva zdravlja, dr. sc. dr Ljiljana Golubović iz Instituta za javno zdravlje, Ružica Bajčeta iz Ministarstva finansija, Sanja Šišović iz NVO CAZAS, kao i docentkinja na Ekonomskim fakultetu dr Ana Mugoša i docentkinja na Fakultetu za ekonomiju i biznis dr Mirjana Čizmović, iz Instituta za socio-ekonomske analize.

Gospođa Živković je u svom obraćanju istakla značaj preventivnih aktivnosti i zajedničkog djelovanja svih aktera u borbi protiv upotrebe alkohola. “Alkohol je problem čitavog društva i treba ga posmatrati ne samo kao zdravstvenu, već i kao socijalnu pojavu. Zato svi u društvu treba da damo svoj doprinos i mijenjamo uspostavljene obrasce ponašanja kad je alkohol u pitanju” – naglasila je ona.

Institut za javno zdravlje je u prethodnom periodu sproveo više istraživanja o upotrebi alkohola u Crnoj Gori. Gospođa Golubović je saopštila da, pored velike prevalence od preko 50% među ukupnom populacijom i 10,3 litra popijenog čistog alkohola po osobi godišnje, posebno zabrinjavaju povećana konzumacija alkohola od strane djevojčica, kao i štetni obrasci pijenja. Tako, blizu trećine šesnaestogodišnjaka u jednoj prilici popije pet ili više pića.

Gospođa Bajčeta je predstavila djelovanje Ministarstva finansija u ovoj oblasti, uz poseban osvrt na akciznu politiku koja je usklađena sa evropskim direktivama. “Akcizna politika nema samo svoje ekonomske učinke, već i zdravstvene i socijalne, i zato se Ministarstvo trudi da svojim djelovanjem u ovoj oblasti uzme u obzir različite faktore” – saopštila je ona. Važna je regionalna usklađenost, kako bi akcizne stope bile slične i kako se ne bi stvaralo sivo tržište.

Civilni sektor ima važnu ulogu u edukativnim aktivnostima, posebno kroz rad sa mladima. Gospođa Šišović je skrenula pažnju, prije svega, na društvenu prihvaćenost alkohola u Crnoj Gori, koja dovodi do toga da mladi konzumaciju alkohola prihvataju kao normalnu pojavu, po ugledu na svoje roditelje i ostalo bliže okruženje. Ona je podsjetila na poruku Svjetske zdravstvene organizacije da “ne postoji bezbjedna količina alkohola” i naglasila da se mora više raditi na razvijanju edukativnih programa, ali i na jačanju praćenja sprovođenja kaznene politike.

Istraživanja koja je sprovela ISEA pokazuju da bi povećanje cijene jakih alkoholnih pića za 10% dovelo do smanjenja tražnje za ovom vrstom pića za 8,84%. Ako se pretpostavi povećanje akciza sa 12,5 na 15 eura po litru, došlo bi do povećanja cijene za 7%, pada potrošnje za 5% i povećanja prihoda od akciza i PDV-a po ovom osnovu za 9,4%.  “U tom smislu je jedna od naših preporuka je povećanje poreskog opterećenja kod jakih alkoholnih pića, kako bi se ostvarilo povećanje prihoda ali i uticalo na smanjenje potošnje ovih proizvoda” – istakla je gospođa Čizmović.

Učesnici skupa su zaključili da se rješavanju izazova vezanih za veliku prevalencu upotrebe alkohola u Crnoj Gori mora pristupiti multisektorski. U tom smislu su date preporuke da se redovno spovode istraživanja u ovoj oblasti kako bi se kreirale relevantne politike; da se razviju novi i poboljšaju postojeći edukativni i preventivni programi, kako i kampanje u medijima, prevenstveno usmjerene na mlade i njihove roditelje, kao i da se relevantna legislativa unaprijedi i intenzivnije kontroliše njena primjena.

Okrugli sto je realizovan kao dio projekta „Upotreba i oporezivanje alkohola u Crnoj Gori", koji ISEA sprovodi u okviru RESET granta, podržanog od strane Vital Strategies. Ključne aktivnosti, koje se sprovode od marta 2023. godine do marta 2024. godine, podrazumijevaju istraživanja vezana za politiku oporezivanja u oblasti alkohola. Glavni cilj projekta je podsticanje istraživanja i političkog dijaloga o poreskim reformama koje se tiču konzumiranja alkohola i formulisanja jasnih i ostvarivih politika sa ciljem smanjenje upotrebe alkohola u Crnoj Gori.

RESET Alcohol je globalna inicijativa posvećena smanjenju zdravstvenih, ekonomskih i društvenih štetnih posljedica konzumiranja alkohola. Inicijativa ima za cilj stvaranje partnerstava između vlada, organizacija civilnog društva, institucija i konzorcijuma globalnih organizacija posvećenih javnom zdravlju i politici alkohola. RESET Alcohol vodi Vital Strategies, u saradnji sa Movendi International, Tobacconomics timom sa Univerziteta Johns Hopkins, Globalnom alijansom za politiku alkohola, NCD Alijansom i Svjetskom zdravstvenom organizacijom.

RESET granta, podržanog od strane Vital Strategies. Ključne aktivnosti, koje se sprovode od marta 2023. godine do marta 2024. godine, podrazumijevaju istraživanja vezana za politiku oporezivanja u oblasti alkohola. Glavni cilj projekta je podsticanje istraživanja i političkog dijaloga o poreskim reformama koje se tiču konzumiranja alkohola i formulisanja jasnih i ostvarivih politika sa ciljem smanjenje upotrebe alkohola u Crnoj Gori.RESET Alcohol je globalna inicijativa posvećena smanjenju zdravstvenih, ekonomskih i društvenih štetnih posljedica konzumiranja alkohola. Inicijativa ima za cilj stvaranje partnerstava između vlada, organizacija civilnog društva, institucija i konzorcijuma globalnih organizacija posvećenih javnom zdravlju i politici alkohola. RESET Alcohol vodi Vital Strategies, u saradnji sa Movendi International, Tobacconomics timom sa Univerziteta Johns Hopkins, Globalnom alijansom za politiku alkohola, NCD Alijansom i Svjetskom zdravstvenom organizacijom.

bottom of page